Published in the Iola Register on Apr. 8, 2013.

CHS girls track team wins second meet of the season

Winning the final event locked up a first-place finish for the Concordia High School girls’ track and field team in their invitational meet on Friday.
Concordia had a 150 1/3-144 lead on Beloit heading into the 4x400 relay.
Katie Lambert, Shania Anguish, Tori Reed and Hunter Mendenhall teamed up to win the race with a time of 4:30.87, and secure the team title for the Panthers.
Beloit finished fourth in the event.
Concordia won the meet with 160 1/3 points. Beloit was second with 148 and Marysville finished third with 87.
The Concordia boys placed sixth with 50 points.
Beloit claimed the boy’s team title with 163 points. Sacred Heart was second with 120 and Buhler was third with 69.
The Panther girls recorded six first-place finishes, and scored in 14 events.
Lambert, along with running on the winning 4x400 team, won two events. She was first in the 800 in 2:37.03 and in the 1,600 in 5:52.26.
Kirstyn Dvorak placed third in the 800 (2:48.65).
Stormie Hittle threw 101-2 to finish first in the discus. Molly Adams finished second (99-0). Kahlie Miller was fourth (91-5) and Leyli Beims was fifth (90-1).
Adams won the shot put with a toss of 34-11. Hittle placed third (32-6 1/2) and Beims was fifth (31-1).
Shelby Fraser cleared 10-6 to take first in the pole vault. Megan James finished second (10-0), and Kelsey Tatro was fourth (9-6).
Maggie Lambert finished second in the 300 hurdles (51.35) and third in the 200 (27.89).
Anguish was third in the 300 hurdles (52.53).
Courtney Monzon placed second in the 3,200 (13:24.70).
Concordia’s 4x800 relay team of Monzon, Tori Reed, Kayla Dvorak and Jordynn Gumm finished second (11:08.71).
Megan James took third in the long jump (15-9).
James, Mendenhall, Anguish and Maggie Lambert placed third in the 4x100 relay (55.33).
Mendenhall finished fourth in the 400 (1:10.90). Gumm was fifth (1:11.57) and Kirstyn Dvorak was sixth (1:13.78).
Anguish placed sixth in the 100 hurdles (17.29).
Jera Metro finished fourth in the javelin (101-8. Chandler Lamm was sixth (91-11 1/2).
The Concordia boys got one first-place finish from Gabe Bergmann in the shot put with a throw of 48-7.
Bergmann also finished second in the discus (153-0).
Jace Coppoc, Gilberth Garcia, Garet Koester and Zach Kyle placed second in the 4x800 relay (9:30.70).
Kyle Mark was third in the javelin (139-7).
Koester recorded a fourth-place finish in the 3,200 (11:26.40) and a fifth in the 1,600 (5:03.06).
Jace Coppoc finished fourth in the 800 (2:10.65).
Matthew Whitley placed fifth in the pole vault (11-6).
Coppoc, Shea Crum, Cody Schmitz and Karter Steinle finished fourth in the 4x400 relay (3:52.70).
Schmitz finished fifth in the 400 (55.27).
Schmitz,  Crum, Steinle and Ryan Vignery placed sixth in the 4x100 relay (47.71).

 

CONCORDIA INVITATIONAL
Boys
Team Scores
Beloit 163, Sacred Heart 120, Buhler 69, Solomon 55, Marysville 54, Concordia 50, Clay Center 21, Southern Cloud 213, Hope 12.
Individual Results
100 - 1. Diederich, SH, 10.45 (meet record); 2. Moore, M, 10.71; 3. Younger, Bu, 11.03.
200 - 1. Diederich, SH, 23.19; 2. Moore, M, 23.28; 3. Younger, Bu, 24.06.
400 - 1. Moore, M, 53.21; 2. Niemczyk, Be, 53.56; 3. Lorson, H, 53.71.
800 - 1. Sandquist, SH, 2:05.67; 2. Horton, Bu, 2:06.35; 3. Water, Bu, 2:10.45; 4. Coppoc, Co, 2:10.65.
1,600 - 1. Donley, SH, 4:39.95; 2. Conn, Be, 5:41.75; 3. Horton, Bu, 4:42.77; 5. Koester, Co, 5:03.06.
3,200 - 1. Donley, SH 10:20.14; 2. Conn, Be, 10:32.84; 3. Sturdy, CC, 10:48.51; 4. Koester, Co, 11:26.40.
110 hurdles - 1. Webb, SH, 14.75; 2. Burdine, So, 14.95; 3. Palen, SH, 16.11.
300 hurdles - 1. Webb, SH, 41.26; 2. Wolfe, Be, 44.29; 3. Perkins, SC, 44.83.
4x100 - 1. Buhler, 45.05; 2. Beloit, 45.64; 3. Solomon, 46.22; 6. Concordia, 47.71.
4x400 - 1. Sacred Heart, 3:39.82; 2. Beloit, 3:48.18; 3. Buhler, 3:48.36; 4. Concordia, 3:52.70.
4x800 - 1. Sacred Heart, 9:01.97; 2. Concordia, 9:30.70; 3. Beloit, 9:43.98.
High jump - 1. Budke, Be, 6-2; 2. Burdine, So, 6-0; 3. DeMars, So, 6-0..
Pole vault - 1. Marshall, Bu, 12-0; 2. Horton, Be, 11-6; 3. Bosch, CC, 11-6; 5. Whitley, Co, 11-6.
Long jump - 1. Burdine, So, 21-4; 2. Tillery, M, 20-1 1/2; 3. Palen, Be, 19-9 1/2.
Triple jump - 1. Budke, Be, 45-1; 2. Burdine, So, 44-9; 3. Wetter, SH, 41-3.
Shot put - 1. Bergmann, Co, 48-7; 2. Cook, M, 47-4; 3. Black, Be, 46-2.
Discus - 1. Heidrick, Be, 155-5; 2. Bergmann, Co, 153-0; 3. Tatro, Be, 145-11.
Javelin - 1. Carter, Be, 176-6 1/2; 2. Herndon, Be, 159-5 1/2; 3. Marks, Co, 139-7.
Girls
Team Scores
Concordia 160 1/3, Beloit 148, Marysville 87, Sacred Heart 57, Buhler 49 2/3, Clay Center 23, Southern Cloud 20, Solomon 11.
Individual Results
Discus - 1. Hittle, Co, 101-2; 2. Adams, Co, 99-0; 3. Wallace, SC, 93-9; 4. Miller, Co, 91-5; 5. Beims, Co, 90-1.
Javelin - 1. Smith, Be, 115-3; 2. Larkin, M, 112-6 1/2; 3. Cool, SC, 109-9; 4. Metro, Co, 101-8; 6. Lamm, Co, 101-8.
Shot put - 1. Adams, Co, 34-11; 2. Johnson, Bu. 33-11 1/5; 3. Hittle, Co, 32-6 1/2; 5. Beims, Co, 31-1.
Pole vault - 1. Fraser, Co, 10-6; 2. James, Co, 10-0; 3. Paul, Be, 10-0; 4. tie-Tatro, Co, and Hewitt, Be, 9-6.
High jump - 1. Behrends, Be, 4-10; 2. Palen, Be, 4-10; 3. Broeckelman, Be, 4-10; 6. tie-Dvorak, Co, Engel, Bu, 4-2.
Long jump  - 1. Kelly, Bu, 17-0; 2. Budke, 15-9; 3. James, Co, 15-9.
Triple jump - 1. Behrends, Be, 32-11 1/2; 2. Jordan, SH, 31-7; 3. Johnson, So, 31-5 1/4.
4x800 - 1. Sacred Heart, 11:05.02; 2. Concordia, 11:08.71; 3. Marysville, 11:10.83.
100 hurdles - 1. Broeckelman, Be, 15.38; 2. Widrig, Be, 16.70; 3. Jordan, SH, 16.98; 6. Anguish, Co, 17.29.
100 - 1. Heiman, M, 12.31; 2. Keller, Bu, 12.59; 3. Smith, Be, 12.68.
1,600 - 1. K. Lambert, Co, 5:52.26; 2. Schieferecke, SH, 6:01.45; 3. Desrosiers, CC, 6:07.38.
4x100 - 1. Buhler, 53.68; 2. Marysville, 55.09; 3. Concordia, 55.33.
300 hurdles - 1. Broeckelman, Be, 49.65; 2. M, Lambert, Co, 51.35; 3. Anguish, Co, 52.53.
800 - 1. K. Lambert, Co, 2:37.03; 2. Kort, M, 2:41.53; 3. Dvorak, Co, 2:48.65.
200 - 1. Heiman, M, 27.54; 2. Behrends, Be, 27.80; 3. M. Lambert, Co, 27.89.
3,200 - 1. Kipfer, CC, 13:03.50; 2. Monzon, Co, 13:24.70; 3. Peschel, M, 13:32. 01.
4x00 - 1. Concordia, 4:30.87; 2. Marysville, 4:31.21; 3. Sacred Heart, 4:41.90.
400 - 1. Heiman, M, 1:06.25; 2. Budke, Be, 1:06.80; 3. Haflinger, Be, 1:08.89;’ 4. Mendenhall, 1:10.90; 5. Gumm, Co, 1:11.57; 6. Dvorak, Co, 1:13.78.