Published in the Iola Register on Oct. 4, 2013.

Concordia girls place second

BELOIT — Getting a top 10 finish by Maggie Lambert, the Concordia High School girls’ cross country team placed second in the Beloit Invitational Thursday at Beloit Country Club.
Lambert turned in a time of 18:07.51 to place ninth for Concordia.
The Panthers, who were without senior Courtney Monzon, scored 52 points in the meet.
Sacred Heart captured the team title with 45 points. Abilene was third with 101.
The Concordia boys finished seventh as a team with 177 points.
Phillipsburg won the meet with 82 points. Sacred Heart was second with 97 and Republic County was third with 110.
Olivia Leif placed 11th in the girls’ race for Concordia with a time of 18:09.85.
Hunter Mendenhall crossed in 15th place in 18:21.91.
Tori Reed finished 16th in 18:24.56.
Mallory Thompson placed 17th in 18:26.39.
Kirstyn Dvorak was 54th in 22:36.02.
Alex Elmore, Sacred Heart, won the race with a time of 16:49.60.
The Concordia boys were led by Isaac Sprague, who placed sixth with a time of 17:51.20.
Cody Schmitz finished 39th for the Panthers in 19:56.51.
Devin Kymer placed 44th in 20:07.16.
Marcel Rimrodt was 46th in 20:11.90.
Connor Reynolds finished 68th in 21:36.26.
Josh Timme was 72nd in 21:48.22.
Alex Conn, Beloit, won the race with a time of 16:20.50.

BELOIT INVITATIONAL
Boys
Team Scores
Phillipsburg 82, Sacred Heart 97, Republic County 110, Abilene 114, Bennington 166, Beloit 169, Concordia 177, Minneapolis 200, Stockton 200, Plainville 210, Tescott 277, Southern Cloud 302, Lincoln 316, Lakeside 360.
Top 10 Individuals
1. Conn, Beloit, 16:20.50; 2. Ratzlaff, Phillipsburg, 17:15.22; 3. Sandquist, Sacred Heart, 17:27.56; 4. Kline, Smith Center, 17:47.95; 5. Schwarting, Abilene, 17:50.41; 6. Sprague, Concordia, 17:51.20. 7. Fief, Bennington, 18:06.51; 8. Beals, Southern Cloud, 18:13.66; 9. Brown, Sacred Heart, 18:16.34; 10. Fenger, Republic County, 18:28.15.
Girls
Team Scores
Sacred Heart 45, Concordia 52, Abilene 101, Minneapolis 115, Lincoln 116, Beloit 129, Republic County 133, Superior, Neb. 157.
Top 10 Individuals
1. Elmore, Sacred Heart, 16:49.60; 2. Harlow, Lincoln, 17:17.21; 3. Rathbun, Plainville, 17:25.91; 4. Achterberg, Minneapolis, 17:29.46; 5. Schieferecke, Sacred Heart, 17:38.76; 6. Eilers, Plainville, 17:47.98; 7. Aurand, Republic County, 17:52.35; 8. Thibault, Sacred Heart, 18:04.54; 9. Lambert, Concordia, 18:07.51; 10. Giles, Minneapolis, 18:08.20.