Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CHS girls place eighth at Smoky Valley

LINDSBORG — The Concordia High School girls' track and field team, competing in a second meet in a span of four days, placed eighth in the Smoky Valley Invitational on Friday.
Concordia, which competed in the Ellsworth Invitational on Tuesday, scored 31 points.
McPherson easily captured the team title with 164 points. Smoky Valley was second with 91 and Buhler was third with 65.
The Concordia boys finished 10th in the meet with 17 points.
McPherson won the meet with 114.5 points. Scott Community was second with 97.5 and Smoky Valley was third with 89.
The Concordia girls recorded a pair of third-place finishes in the meet.
Emma Wahlmeier ran 1:03.57 to place third in the 400-meter dash.
Wahlmeier teamed up with Zoe Bechard, Chloe Conway and Katlynn Miller to finish third in the 4x100 relay in 53.96.
Karlee Wahlmeier threw 31-9 1/2 to place fourth in the shot put.
Miller was fifth in the triple jump with a leap of 31-7 ¼.
Bechard placed fifth in the long jump with a best of 15-5 ¾.
Jara Nordell cleared 4-10 to finish fifth in the high jump. Conway went 4-6 to place seventh.
Concordia's 4x400 relay team of Wahlmeier, Bechard, Ava Swihart and Jordan Gilkeson finished fifth in 4:33.78.
Terin Rundus threw 97-8 to place sixth in the javelin.
The Concordia boys got a third-place finish from its 4x800 relay team of Alexis Garcia, Zane Reed, Cav Carlgren and Sajen Kemling with a time of 9:47.86.
Cade Anderson made 10-0 to finish fourth in the pole vault.
Dalton Long placed fifth in the 300-meter hurdles in 49.21.
Oakley Champlin threw 124-10 to finish sixth in the discus.
Keyan Miller placed seventh in the long jump with a leap of 19-2 ¼.
Concordia's 4x400 relay team of Long, Dylan Thoman, Treyton Marsh and Kyle Palmquist was seventh in 4:00.52.
The Panthers will compete in the Phillipsburg Invitational next Thursday.

SMOKY VALLEY INVITATIONAL
Boys
Team Scores
McPherson 114.5, Scott Community 97.5, Smoky Valley 89, Buhler 63, Chapman 62, Hutchinson-Trinity 55, Southeast of Saline 44, Sacred Heart 32, Ellsworth 18, Concordia 17, Marion 14.
Individual Results
100 – 1. Lambert, SV, 10.85; 2. Hawkins, B, 11.04; 3. Shook, Mc, 11.41.
200 – 1. Lambert, SV, 21.55; 2. Hawkins, B, 22.68; 3. Tarango, SC, 23.14.
400 – 1. Hayes, SC, 51.86; 2. Schrag, SV, 52.86; 3. Bridgewater, HT, 53.82.
800 – 1. Wren, SC, 2:02.91; 2. Mendez, SH, 2:03.91; 3. Modrow, SH, 2:06.28.
1,600 – 1. Thomas, SC, 4:28.17; 2. Modrow, CH, 4:35.50; 3. Gleason, SE, 4:42.22.
3,200 – 1. Bolton, E, 10:28.80; 2. Sprecker, SE, 10:29.609; 3. Jackson, SE, 10:30.13.
110 hurdles – 1. Faurot, SC, 15.29; 2. Lambert, SV, 15.44; 3. Trost, Mc, 15.75.
300 hurdles – 1. Lambert, SV, 38.63; 2. Hopkins, B, 44.52; 3. Poague, SE, 45.44; 5. Long, Co, 49.21.
4x100 – 1. McPherson, 44.34; 2. Scott Community, 44.43; 3. Chapman, 45.12.
4x400 – 1. Scott Community, 3:31.68; 2. Hutchinson-Trinity, 3:37.80; 3. Chapman, 3:40.45; 7. Concordia, 4:00.52.
4x800 – 1. Scott Community, 8;30.66; 2. Southeast of Saline, 9:01.51; 3. Concordia, 9:47.86.
High  jump – 1. Biel, HT, 6-7; 2. Dalrymple, Ma, 6-2; 3. Fisher, B, 6-2.
Pole vault – Peters, SV, 13-6; 2. Tiller, CH, 12-6; 3. Steinert, Mc, 11-6; 4. Anderson, Co, 10-0.
Long jump – 1. Windholz, SV, 20-6 ¼; 2. Vercher, Ch, 20-6 ¼; 3. Hammeke, HT, 20-1/2; 7. Miller, Co, 19-2; ¼.
Triple jump 1. Windholz, SV, 40-6 ½; 2. Huff, Mc, 40-4 ¾; 3. Fluck, B, 39-11 ½.
Shot put – 1. Stufflebean, Mc, 48-1/2; 2. Sherwood, SC, 44-5; 3. Stroud, Ch, 44-3.
Discus – 1. Van Goethem, Mc, 142-0; 2. Stufflebean, Mc, 137-8; 3. Reimer, HT, 134-5; 6. Champlin, Co, 124-10.
Javelin – 1. Stufflebean, Mc, 174-0; 2. Van Goethem, Mc, 166-4; 3. Anderson, SH, 165-6 ½.
Girls
Team Scores
McPherson 164, Smoky Valley 91, Buhler 65, Chapman 60, Scott Community 52, Marion 34, Southeast of Saline 34, Concordia 31, Hutchinson-Trinity 21, Sacred Heart 21, Abilene 7.
Individual Results
100 – 1. Ruddle, Mc, 12.87; 2. Allen, Mc, 13.19; 3. Heinlein, B, 13.25.
200 – 1. Leiker, E, 27.34; 2. Heinlein, B, 27.71; 3. Schroeder, Mc, 27.97.
400 – 1. Rose, SV, 1:02.50; 2. Weather, SC, 1:03.17; 3. E. Wahlmeier, Co, 1:03.57.
800 – 1. Bentley, B, 2:29.85; 2. Lambert, SV, 2:29.96; 3. Beam, Mc, 2:37.09.
1,600 – 1. Briggs, Ch, 5:23.26; 2. Bentley, B, 5:36.08; 3. Grimmitt, Ma, 5:40.12.
3,200 – 1. Briggs, Ch, 11:31.39; 2. Schroeder, E, 12:57.06; 3. Pearcy, Mc, 12:59.12.
100 hurdles – 1. Ruddle, Mc, 14.90; 2. Peters, SV, 15.31; 3. Howard, Mc, 16.06.
300 hurdles – 1. Haxton, SV, 49.27; 2. Goetz, SH, 50.02; 3. Smith, Mc, 51.10.
4x100 – 1. McPherson, 51.28; 2. Smoky Valley, 51.64; 3. Concordia, 53.98.
4x400 – 1. Scott Community, 4:21.08; 2. Soky Valley, 4:21.12; 3. Marion, 4:31.64; 5. Concordia, 4:33.78.
4x800 – 1. Scott Community, 10:26.92; 2. Smoky Valley, 109:31.96; 3. Buhler, 10:34.44.
High jump – 1. Swanson, Mc, 5-0; 2. Suther, Ch, 5-0; 3. tie-Hammersmith, HT, and Tenbrink, E, 5-0; 5. Nordell, Co, 4-10; 7. Conway, Co, 4-6.
Pole vault – 1. Peters, SV, 11-6; 2. Baliel, Ma, 10-0; 3. Regnier, Ma, 8-6.
Long jump – 1. Peters, SV, 17-3/4; 2. Allen, Mc, 16-5; 3. Kirkpatrick, Ch, 16-5 ¾; 5. Bechard, Co, 15-5 ¾.
Triple jump – 1. Allen, Mc, 35-2 ¼; 2. Kirkpatrick, Ch, 32-9 ¼; 3. Swanson, Mc, 32-7; 5. Miller, Co, 31-7 ¼.
Shot put – 1. Chitty, SE, 37-7; 2. Berg, Mc, 32-5; 3. Pyle, Mc, 32-4; 4. K. Wahlmeier, 31-9 ½.
Discus – 1. Chitty, SE, 117-10; 2. Schrock, HT, 108-6; 3. Drohman, SC, 97-6.
Javelin – 1. Jost, Mc, 120-6; 2. Suther, Ch, 118-4; 3. Liby, Ab, 111-10 ½; 6. Rundus, Co, 97-8.

 

Concordia Blade-Empire

510 Washington St.
Concordia, KS 66901